Etiketleme Robotu Nedir?

Etiketleme Robotu Nedir?

Her sektörde daha hızlı ve daha karlı üretim düşünülerek birçok makine ve robotlar kullanılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda ilerleyen çalışmalar sayesinde hızlı bir şekilde üretim yapma, ürünlerin kısa süre içerisinde pazarlamaya hazır hale getirilmesi, ambalajlanması, kesimi, şekillendirilmesi gibi işlemlerin robotlar yardımı ile gerçekleşmesi sayesinde mümkün olmaktadır.

Bu amaçlardan ötürü otomasyon faaliyetlerinin yürütülmesi için bu robotik sistemlerden faydalanmak gerekmektedir ki mali açıdan ve hizmet sektörüne ulaşılma konusunda kısa sürede mümkün olan işlemler yerine getirebilsin. Etiketleme robotu olarak söylenen IML robotları, plastik enjeksiyon aletlerinin ürettikleri ürünleri, iş alanına kalıp arasından alarak taşıyan ve ürünün üzerine basılacak etiketi enjeksiyon kalıbına yerleştirmeyi sağlayan robotik sistemlerdir.

Tüketim oranının bu kadar yoğun yaşandığın günümüzde tüm sektörlerde hizmet ağı daha genişletilmekte ve hızlanmaya mecbur kalmaktadır.Bu nedenle üretimdeki pratikliği artırmak ve ara işlemleri hızlandırmak adına etiketleme robotu kullanılması çok fazla tercih edilmektedir ve bu sayede ürünlerin imalatında her aşamada önemli olan hijyen, kalite, hız, minimum maliyet gibi unsurlar da kolayca sağlanmaktadır.

Ar-Ge araştırmaları sonucunda değerlendirilerek en hesaplı ve hızlı üretim sağlamayı başaran etiketleme yani IML robotları, hala gün geçtikçe iyileştirme ve geliştirme çabası içerisindedir.

Etiketleme robotlarının kullanımı sırasında, müşterinin talepleri belirleyicidir ve ürünün şeklinin nasıl olacağı, ne renkte ambalaja sahip olacağı, etiketlemenin nasıl yapılacağı gibi detaylara tamamen uyulmak üzerine çalışılmaktadır.

Bir fabrika kullanılacak etiketleme robotu için müşteri kare kapaklı kâse üretmek istiyorsa bunu gerçekleştiren IML robotunu, yuvarlak kapaklı kova üretmek istiyorsa bunu gerçekleştirmeyi sağlayacak mekanizmaya sahip IML robotu kullanılmaktadır.

Farklı şekillerde ayarlanabilmesinden ötürü de bu makineyi kullanmak isteyen müşterilerinin her biri için uygun ürünler sunabilmektedir.

THE END